ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
متن فرمان   کمينه 

 

به نام او که مبداء کلام است

در پی  فرمان تاریخی حضرت امام در 21 فروردین ماه 1358 و افتتاح حساب 100 و توجه عموم به این امر مهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بیست و پنجم اردیبهشت ماه فعالیت خود را آغاز کرد . اساسنامه بنیاد در تاریخ هفدهم آذر ماه 1366 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید .

متن فرمان تاریخی در مورد افتتاح حساب 100 و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ، برادارن و خواهران دلیر و مبارز – ایدهم الله تعالی – اینک به مرحله حساسی از دوران انقلاب اسلامی خود رسیده ایم ، دوران سازندگی ، دورانی که باید از ثمرات مردم محروم و ستمدیده ایران بهره مند شوند . دورانی که باید شکوه نظام عدل اسلامی را لمس کنید . دورانی که باید همه دست به دست هم بدهیم تا ریشه فقر و استضعاف را بر کنید . شما مردم شریف ایران در جریان مبارزه با اسعمار و استثمار پیروزی بزرگی بدست آورید و توانستید با اتکاء به خدای متعال و وحدت کلمه ومشارکت قشرها بر طاغوت زمان غلبه کنید و پشت ابر قدرتها را بلرزانید ، اکنون نیز با خودیاری و همکاری برای مبارزه علیه فقر و محرومیت بسیج شود و با تایید الهی یه نجات مردم مستضعف کمر همت ببندید . در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بوده است . بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانکها و سودجویان و غارتگران بسر می بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند . قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم بکلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله ها و اطاقکهای تنگ و تاریک و خرابه ها بسر می برند و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان بایستی برای اجاره آن بپردازند و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعه ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است . نظام اسلامی چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد و این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد ، مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند . هه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد . بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشید و بر همه مردم است که در این موارد همکاری کنند .

اینجانب حسابی به شماره یکصد (100) در تمام شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همه کسانی که توانایی دارند دعوت می کنم که برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این حساب پول واریز کنند و در هر شهر از بین افراد صالح و مورد اعتماد گروهی حداقل مرکب از سه نفر از مهندسان و کارشناسان شهرسازی و خانه سازی و یکنفر روحانی و یک نماینده دولت انتخاب شوند تا با صرفه جویی و دقت کامل خانه های ارزان قیمتی بسازند و در اختیار محرومان قرار دهند و در این طرح به هیچ وجه پولی در برابر خرید زمین پرداخت نشود .

من امید وارم همه کسانی که زمین های وسیعی در اختیار دارند به این امر مهم اسلامی و انسانی کمک کند و نیروی کار و کارگری به طور وسیع به کار افتد و دولت نیز تصمیمات لازم را در تامین آب و برق و آسفالت و وسایل ایاب و ذهاب و مدرسه و درمانگاه و دیگر نیازمندی های عمومی فراهم سازد .

بنیاد مسکن نیز باید به کمک این طرح بشتابد و از اموال مصادره شده خاندان پهلوی و اطرافیانش در این طرح استفاده شود و نیز دولت باید در طرحهای اساسی و دراز مدت خود برای حل این مشکل در سطح عموم طرحهایی تهیه کند و اکنون این یک تجربه تازه از بسیج نیروی انتظامی ایمان جامعه در راه تعاون اسلامی و مبارزه با محرومیت است که ملت با توفیق الهی باید از آن نیز سرافراز در آید من با کمال تواضع از ملت عزیز در این امر حیاتی استمداد می کنم و سلامت و سعادت همگان را خواستارم .

روح الله الموسوی الخمینی

21/1/1358
 تاریخ بروز رسانی:22/12/84